Gradonačelnik u posjeti Bajinoj Bašti: Stanivuković i Đurićeva zasadili Pančićevu omoriku

Gradonačelnik Banje Luke Draško Stanivuković je sa predsjednicom Opštine Bajina Bašta, Vesnom Đurić zasadio stablo čuvene Pančićeve omorike, endemske vrste koja raste na planini Tari.

Naime, gradonačelnik boravi u posjeti Bajinoj Bašti kao gost manifestacije „Ćirilična baština“, u sklopu koje je svečano otvorio edukativno-zabavni događaj za učenike osnovnih i srednjih škola pod nazivom „Tražim ćirilicu“.

On je istakao da je Bajina Bašta predivno mjesto, a planina Tara mjesto sa ogromnim turističkim potencijalom,  u šta se uvjerio, kako kaže, boraveći ovdje kao učesnik „Tribalion Tara“ prije dvije nedjelje, te dodao da će preporučiti svakome da posjeti ovu predivnu planinu i uživa u njenim čarima i nestvarnoj prirodi, saopšteno ej iz Gradske uprave.

“Posjetio sam Bajinu Baštu dva puta u posljednjih 15 dana i mogu reći da se ovdje, među svojim narodom, zaista osjećam kao svoj na svome, priroda je predivna i čini mi se da ću biti vrlo čest gost u ovom gradu”,  istakao je Stanivuković.

Gradonačelnik je kazao da ga zaista raduje što u Srbiji postoji grad koji baštini i čuva naše pismo i tradiciju, jer bez vjere, jezika i pisma nema opstanka jednom narodu, te dodao da je sa predsjednicom Opštine Bajina Bašta dogovorio jačanje saradnje u brojnim oblastima.

“Postigli smo dogovor oko saradnje vezane za izgradnju ćiriličnog parka, jer Banja Luka takođe ima u planu da realizuje takav projekat, a sa predsjednicom Đurić dogovorena je i zvanična posjeta Banjoj Luci”, kazao je on.

Prema njegovim riječima, govoreno je o i potpisivanju dokumenta o bratimljenju dva grada.

“Mi smo jedan narod i između nas nijedna rijeka ne može biti granica. Ponudio sam podršku Banje Luke na nekom od projekata u Bajinoj Bašti, jer mi je želja da u ovom mjestu bude utkano i nešto banjalučko”, zaključio je gradonačelnik.

Govoreći o ovogodišnjoj manifestaciji, predsjednica Opštine Vesna Đurić naglasila je da „Ćirilična baština“ istinski zaživljava i da je od strane Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije proglašena manifestacijom od izuzetnog značaja.

“Organizacioni odbor odlučio je da ovogodišnji dobitnik najvišeg priznanja „Ćirilična darovnica“ bude gradonačelnik Banje Luke jer je njegovo društveno djelovanje u velikoj mjeri doprinijelo očuvanju našeg pisma i tradicije”, navela je ona.

Gradonačelnik Stanivuković, kako je naglasila, promovisao je značaj ćirilice na svojim društvenim mrežama, a otkad je preuzeo funkciju gradonačelnika sva korespodencija i javna komunikacija Grada Banja Luka je takođe uspostavljena na ćirilici, a samim tim je dao ogroman doprinos očuvanju našeg pisma.

Podsjećamo, gradonačelnik Banje Luke, Draško Stanivuković dobitnik je ovogodišnje nagrade „Ćirilična darovnica“, koja se dodjeljuje kao nacionalna nagrada za izuzetan doprinos i naročite zasluge u očuvanju i promociji ćirilice i njegovanju srpskog jezika i pisma u okviru manifestacije „Ćirilična baština“, koja se tradicionalno održava u Bajinoj Bašti.