Ohrabrujući podaci: Banjaluka u 2021. bila bogatija za 60 beba više nego godinu ranije

Prema izvještajima iz matičnih knjiga, Banja Luka je tokom protekle 2021. godine postala bogatija za 3.355 malih sugrađana, saopšteno je iz Gradske uprave.

Na području grada, u godini koja je iza nas rođeno je 60 beba više u poređenju sa 2020. godinom, kada je u knjigu rođenih izvršen upis 3.295 činjenica rođenja.

Treba napomenuti da su nastavljene sve dosadašnje dobre prakse Grada Banje Luke u kontekstu pronatalitetne politike, te je i tokom 2021. godine Grad podržao proces vantjelesne oplodnje. Istovremeno, uvedene su i nove prakse, pa je tako isplaćena podrška porodiljama, koje su stekle potomstvo u 2021. godini, a za te namjene iz gradskog budžeta izdvojeno je oko 940.000 KM.

Takođe uvedene su i druge mjere podrške banjalučkim porodicamaa poput besplatnih udžbenika, a tokom ove godine biće izdvojena i sredstva za sufinansiranje privatnih vrtića u ukupnom iznosu od 1,2 miliona KM.

Zapravo, nova gradska administracija opredijeljena je da se više posveti demografskoj politici u našem gradu, te se trenutno aktivno radi na izradi Strategije demografskog razvoja, za koju će biti izdvojeno oko 80.000 KM.