Nastavljaju se gozbe i veselja! Slavimo Vaskršnji ponedjeljak, evo zašto je ova sedmica “trapava”
Vjernici Srpske pravoslavne crkve danas obilježavaju Vaskršnji ponedjeljak.
Vaskršnjim ponedjeljkom započinje takozvana Svijetla nedjelja, koja se smatra produžetkom Vaskrsa.
Ova sedmica naziva se i Tomina nedjelja, nazvana po apostolu Tomi. Vrlo je raširen i naziv “Bijela nedjelja”, jer spada u trapave sedmice, tokom kojih se ne poste ni srijeda ni petak.
Danas se nastavljaju gozbe i veselja, dočekuju se rođaci, kumovi, komšije i prijatelji, rodbina iz udaljenijih krajeva. Svaki gost dobija obojeno jaje.
U mnogim mjestima organizuju se litije.
Rano ujutru, po završenoj službi u hramu manastira Hilandar monasi izlaze iz manastirske porte, na čelu sa ikonom Bogorodice Trojeručice.
Sutrašnji Vaskršnji utorak, prema narodnom vjerovanju, jedini je dobar utorak u godini.
Ako je u Svijetlu srijedu nebo zvjezdano, stariji ljude tvrde da će godina biti izuzetno rodna, piše RTS.
