Ombusmani čestitali 1. maj građanima BiH: Ukazali na značaj poštovanja radnih prava

Ombudsmani BiH čestitali su danas građanima BiH 1. maj Međunarodni praznik rada, ukazavši na značaj poštovanja radnih prava.

“Pravo na rad je isto za sve i podrazumijeva obavezu nadležnih organa da građanima omoguće ostvarivanje tog prava, to jest isti pristup radu i pod istim uslovima,”, naveli su ombudsmani Jasminka Džumhur, Nives Jukić i Ljubinko Mitrović.

To, kako su istakli, podrazumijeva i osiguranje transparentnog pristupa radnim mjestima, pod jednakim uslovima, kroz otvoren selektivni proces i bez diskriminacije, navodi se u saopštenju Institucije ombudsmana za ljudska prava BiH.

U saopštenju se dodaje da, cijeneći kompleksnu situaciju u kojoj se nalazi BiH, pravo na rad u ovom momentu je u velikoj mjeri ugroženo i najveće posljedice osjeća stanovništvo u svakodnevnom životu, kada je prisutan konstantan rast cijena namirnica i troškova života, dok plate ostaju iste.

Oni su podsjetili da kršenje prava po osnovu radnog odnosa sa sobom povlači i kršenje, odnosno onemogućavanje ostvarivanja čitavog niza drugih Ustavom garantovanih prava građana.

Oznake: 1. maj, čestitka