Ruski ministar tvrdi: Uspješno preusmjeren izvoz nafte
Rusija je zbog sankcija uspješno preusmjerila sav izvoz sirove nafte prema “prijateljskim” državama, izjavio je ruski ministar energije Nikolaj Šulginov.
“Sada možemo da kažemo da smo uspjeli da u potpunosti preusmjerimo cijelokupnu količinu koja je bila obuhvaćena embargom. Nema smanjenja prodaje”, rekao je Šulginov.
Prema njegovim riječima, tokom ove godine očekuje se pad proizvodnje gasa i nafte pošto je Moskva pod pritiskom zapadnih sankcija i nedostatka kupaca iz Evrope.
On je napomenuo da Rusija radi na tome da preusmjeri izvoz svoje nafte i naftnih proizvoda sa tržišta u Evropi na Aziju, Afriku, Južnu Ameriku i Bliski istok.
Zapad je uveo niz sankcija, uključujući i embargo na uvoz ruske nafte, nakon početka ruske specijalne vojne operacije u Ukrajini u februaru prošle godine.
Direktor kompanije “Gasprom njeft” Aleksandar Djukov izjavio je da će 2023. godina biti teža od prošle i da će pritisak sankcija rasti.
Indija je tokom ovog mjeseca bila najveći kupac ruske sirove nafte “Ural” dok je Kina na drugom mjestu.
