Ministarstvo prosvjete Srbije: Preporuka školama da djeci prikažu film “Oluja”

Ministarstvo prosvjete Srbije preporučilo je školama da kada iz gradiva istorije na red dođe lekcija “Građanski rat na prostoru bivše Jugoslavije” kao pomoćno sredstvo mogu osmacima i srednjoškolcima da prikažu film “Oluja” Miloša Radunovića.

Stručni tim Zavod za unapređenje obrazovanja i vaspitanja procijenio je da su karakteristike tog filma od značaja za obrazovanje i vaspitanje učenika osnovnih i srednjih škola u Srbiji.

Predsjednik Foruma beogradskih gimnazija Aleksandar Markov izjavio je da je, pošto je”Oluja” igrani film, potreban ozbiljan razgovor sa djecom šta je u njemu fikcija, a šta su istorijske činjenice.

“Tema je sveža, bolna i teška i od nje ne treba bežati, ali su pripreme veoma važne”, rekao je Markov za “Večernje novosti”.

Profesor istorije na Filozofskom fakultetu u Beogradu Miloš Ković izrazio je uvjerenje da bi prikazivanje filma đacima doprinijelo izgrađivanju svijesti o stradanju Srba.

“To mora da počne obrazovnog sistema, a prikazivanje filma koji govori o stradanjima u `Oluji` može da bude dobar početni korak”, rekao je on.

Reditelj “Oluje” Miloš Radunović poručio je da mlade generacije moraju biti upoznate o tragedijama koje su se desile srpskom narodu.

“Film je medij koji deca lakše razumeju tako da će im biti od koristi kada budu obrađivali lekciju o velikim događajima na prostoru bivše Jugoslavije”, naglasio je Radunović.

Film “Oluja” u 156 minuta slika tragičnu sudbinu srpskog stanovništva protjeranog 1995. godine tokom zločinačke hrvatske akcije sa prostora Dalmacije, Like, Banije, Korduna, na kojima je vijekovima živjelo.