Za pet godina: Srbija donirala Srpskoj više od 180 miliona KM
Od septembra 2017. godine zaključno sa avgustom 2022. godine, Vlada Republike Srbije doznačila je 15 donacija Republici Srpskoj putem Ministarstva finansija Republike Srpske, u ukupnom iznosu od 188,3 miliona КM.
Od pomenutog iznosa, do sada je isplaćeno 182,3 miliona КM ili 96,83 odsto. Navodi se to u Informaciji o odobravanju i upotrebi donatorskih sredstava Vlade Republike Srbije, koju je danas usvojila Vlada Republike Srpske.
Kako je saopšteno iz Biroa Vlade, u Republici Srpskoj raspoređeno je ukupno 172,8 miliona КM, od čega je finansirano 136 projekata, u oblasti putne, privredne, sportske i socijalne infrastrukturu, a ulagano je i u zdravstvo, u ukupno 53 jedinice lokalne samouprave u Republici Srpskoj, prenosi Srpskainfo.
Donatorska sredstva Srbije usmjerena su i u pojedine lokalne zajednice u Federaciji BiH (Drvar, Glamoč, Bosanski Petrovac, Bosansko Grahovo, Bosanska Кrupa i Mostar), gdje je finansirano 26 projekata iz oblasti putne infrastrukture, vodosnabdijevanja, školstva, zdravstva, kulture i sporta, te ulaganja u obnovu i izgradnju vjerskih objekata Srpske pravoslavne crkve.
U Brčko distriktu BiH donatorskim sredstvima Srbije je finansirana izgradnja dječijeg obdaništa u iznosu 500.000 evra.
