Zatvaranje kampa “Lipa” prolongirano za subotu

Zatvaranje migrantskog kamp “Lipa” kod Bihaća, koje je bilo planirano za sutra, prolongirano je za subotu, 19. decembar, potvrdili su iz Međunarodne organizacije za migracije (IOM).

U toku su intenzivni razgovori o sudbini 1.500 migranata koji su od marta smješteni u kampu “Lipa”, prenosi “Avaz“.

U IOM-u ističu da su dobili molbu da odlože najavljeno zatvaranje za jedan dan.

Kamp “Lipa” trebalo je da bude zatvoren sutra u 11.00 časova nakon podjele hrane i vreća migrantima.

Raspuštanje kampa zbog nehumanih uslova ranije je najavljivao šef Misije IOM-a Peter van der Everart.

Everart je ranije govorio da migranti ne mogu da ostanu u “Lipi” zbog toga što je u pitanju neuslovan smještaj bez električne energije, vode, grijanja.

Savjet ministara na jučerašnjoj sjednici nije postigao konsenzus o tome da se kamp “Lipa” ozvaniči kao prihvatni centar.

 

 

Oznake: migranti, zatvaranje