Bolno! Beba umrla dva mjeseca nakon rođenja, pokrenuta istraga protiv doktorice
Hrvatsko tužilaštvo je pokrenuo istragu protiv doktorice zbog sumnje da je prekasno poduzela porođaj carskim rezom, zbog čega je novorođenče preminulo, a kod porodilje je nastupila teška povreda.
Zbog sumnje u nesavjesno liječenje, Opšte državno odvjetništvo u Čakovcu donijelo je rješenje o pokretanju istrage protiv doktorice iz medicinske ustanove na području Međimurske županije, saopštilo je u petak tužilaštvo – DORH.
Postoji osnovana sumnja da je okrivljena 49-godišnjakinja 29. maja 2022, kao doktorica u medicinskoj ustanovi na području Međimurske županije, nakon zaprimanja porodilje u rađaonicu prekasno poduzela porođaj carskim rezom.
U saopštenju se ističe da je doktorica znala da se radi o porođaju nakon ranijeg carskog reza i da je od trenutka curenja plodove vode prošlo više od 16 sati. Unatoč tome, kao i CTG zapisu koji je ukazivao na nužnost poduzimanja carskog reza, doktorica je inzistirala na porođaju bez carskog reza i prepustila nadzor rizičnog porođaja dežurnim primaljama, s posljedicom da je prekasno poduzela porođaj carskim rezom.
Dijete je, uprkos poduzetim mjerama intenzivnog liječenja, preminulo 7. avgusta 2022., a kod rodilje je nastupila teška povreda, saopštili su iz DORH-a, prenosi Avaz.
