Dramatično upozorenje ljudi iz struke: Božić bi mogao da bude težak, pandemija nije gotova

Božić bi mogao da bude težak jer pandemija virusa korona nije gotova, upozorio je danas zamjenik glavnog medicinskog službenika Engleske, pozivajući ljude da se ponašaju oprezno i ​​da prime buster dozu vakcine protiv kovida 19.

“Previše ljudi vjeruje da je ova pandemija sada gotova. Ja lično smatram da nam predstoje teški mjeseci u zimu i da nije gotovo”, rekao je Džonatan Van-Tam za Bi-Bi-Si, naglasivši da će ponašanje i primanje buster doze odrediti ozbiljnost situacije.

“Božić i zaista svi zimski mjeseci potencijalno će biti problematični”, istakao je on.

Britanija je juče prijavila 293 smrtna ishoda infekcije, što je najveća dnevna brojka od marta, a posljednjih nedjelja je bilo u prosjeku oko 40.000 novih slučajeva svakog dana.

Premijer Boris Džonson ukinuo je ograničenja u Engleskoj u julu i rekao da planira da se izbori sa kovidom 19 tokom zime oslanjajući se na vakcinaciju, a ne na obavezno nošenje maski ili zatvaranje.

Džonson se do sada odupirao pozivima nekih naučnika da pređu na “plan B” koji podrazumijeva obavezno nošenje maske, kovid propusnice i rad kod kuće.