Iran uveo sankcije za više od 60 Amerikanca

Iransko ministarstvo vanjskih poslova uvelo je sankcije za još 61 američkog državljanina, uključujući bivšeg državnog sekretara Majka Pompea, zbog podrške grupi iranskih disidenata u egzilu.

Ministarstvo je 16. jula saopštilo da su bivši advokat predsjednika Donalda Trumpa, Rudy Giuliani i bivši savjetnik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost Džon Bolton takođe kažnjeni zbog izražavanja podrške organizaciji Mujahedin-e Khalq (MKO), političko-militantnoj grupi koja je zalagala se za rušenje iranskog klerikalnog režima.

Navodno su Giuliani, Pompeo i Bolton učestvovali u događajima MKO-a i izrazili podršku grupi, prenosi Rojters.

Sankcije, ranije uvedene protiv desetine Amerikanaca iz različitih razloga, omogućile bi iranskim vlastima da zaplijene svu imovinu koju drže u Iranu.

vjerovatno nepostojanje takve imovine čini ovu aktivnost uglavnom simboličnom.

Na popisu se našlo i nekoliko članova američkog Kongresa, demokrata i republikanaca.

Iran je u januaru uveo sankcije protiv 51 Amerikanca, au najnovijim potezima sankcija stavio je na crnu listu još 24 američka državljana u aprilu.

Indirektni pregovori Irana sa Sjedinjenim Državama o oživljavanju nuklearnog sporazuma iz 2015. započeli su u novembru u Beču i nastavljeni u Kataru u junu, ali su se našli u višemjesečnom zastoju.

Sjedinjene Države vođene tadašnjim predsjednikom Donaldom Trumpom povukle su se iz nuklearnog sporazuma 2018. godine i ponovo uvele sankcije Iranu. Iran je potom postepeno počeo da smanjuje svoje obaveze prema sporazumu.

 

 

Oznake: Amerikanci, sankcije