Nakon 11 godina rata: Asad posjetio razorenu provinciju Alep
Sirijski predsjednik Bašar el Asad posjetio je danas teško oštećenu sjevernu provinciju Alep prvi put od početka rata prije 11 godina.
On je obišao veliku elektranu u istočnom dijelu provincije povodom njenog djelimičnog vraćanja u rad nakon što je tokom rata pretrpjela oštećenja.
Asad je prisustvovao i pokretanju jedne vodovodne stanice, navodi se u saopštenju sirijskog predsjedništva na servisu “Telegram”, prenio je AFP.
On je rekao da je Alep trpio posljedice terorizma i sabotaža više od bilo koje druge provincije i da “narod Alepa ima najviše prava da osjeti koristi od obnove”.
Provincija Alep bila je poprište žestokih okršaja između Vladinih snaga, pobunjenika i džihadista “Islamske države” od 2012. godine sve dok ih državne snage nisu postepeno potisnule.
Asadova pobjeda 2016. godine u gradu Alep, uz podršku ruskih vojnih snaga, bila je prekretnica u ratu.
