Nakon razmatranja epidemiološke situacije: Indija uskoro ponovo “otvara vrata” za turiste

Indija će se od 15. oktobra ponovo otvoriti za turiste nakon više od godinu, saopštila je Vlada danas.

Zemlja je obustavila sve vize za strance u martu 2020. godine kada je počela pandemija jer je vlada premijera Narendre Modija uvela strogo zatvaranje

“Nakon razmatranja epidemiološke situacije, Ministarstvo unutrašnjih poslova odlučilo je da turisti koji u Indiju dolaze čarter letovima mogu ući u zemlju od 15. oktobra – saopštilo je Ministarstvo danas“, prenosi AFP.

Strani turisti koji ulaze u Indiju letovima koji nisu čarter će moći ući u zemlju od 15. novembra.

Početkom ove godine državu od 1,3 milijarde ljudi pogodio je težak val pandemije kada je skoro svaki dan registrovano oko 400.000 slučajeva i 4.000 smrtnih slučajeva uzrokovanim zarazom koronavirusa.

Bolnice su bile pretrpane jer je više od 200.000 ljudi umrlo u razdoblju od 10 sedmica, prema službenim brojkama.

Ali, broj novozaraženih u Indiji se u posljednjih nekoliko sedmica naglo smanjio, na oko 20.000 novih dnevnih infekcija i 200 do 300 smrtnih slučajeva.

Više od 250 miliona ljudi u potpunosti je vakcinisano, međutim to čini samo 20 posto stanovništva, a stručnjaci upozoravaju da bi Indija mogla doživjeti još jedan val infekcija.