Netanjahu kritikovao svoje šefove: Nisam upozoren da Hamas panira napad
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu kritikovao je danas svoje šefove obavještajnih službi, rekavši da ga nikada nisu upozorili da Hamas planira veliki napad 7. oktobra, čime je izazvao političku pometnju i razdor u svom ratnom kabinetu.
Netanjahu, koji trpi gnijev javnosti jer nije preuzeo odgovornost za obavještajne i operativne neuspjehe povodom Hamasovog napada na jugu Izraela, objavio je komentare noćas na platformi “Iks”, ali ih je kasnije obrisao.
Najviši zvaničnici – od vojnih komandanata i šefova unutrašnje špijunske službe Šin Bet do ministra finansija – priznali su svoje propuste, a Netanjau to nije uradio.
On je samo rekao da će poslije rata biti vremena za postavljanje teških pitanja i dodao da se to odnosi i na njega.
“Ni u jednom trenutku i ni u jednoj fazi premijer Netanjahu nije upozoren u vezi sa ratnim namjerama Hamasa. Naprotiv, svi bezbjednosni zvaničnici, uključujući šefa vojne obaveštajne službe i šefa Šin Beta, procijenili su da je Hamas bio odvraćan i zainteresovan za jedan aranžman”, glasila je objava na Netanjahuovom nalogu.
Portparol izraelske vojske, upitan o premijerovim komentarima tokom dnevne konferencije za novinre, odbio je da odgovori i rekao: “Sada smo u ratu, fokusirani na rat”.
Netanjahuove komentare ubrzo su odbacili njegovi sadašnji i bivši saveznici, uključujući Benija Ganca, bivšeg ministra odbrane koji je sada u ratnom kabinetu.
Ganc je napisao na mreži “Iks” da bi Netanjahu trebao da povuče ono što je rekao i da se ne bavi time dok traje rat.
