Predsjednik Brazila Žair Bolsonaro napustio je zemlju i otputovao na Floridu, 48 sati prije inauguracije novoizabranog predsjednika Injasija Lule da Silve, tvrdeći da je “izgubio bitku, ali ne i rat.”
Otputovao na Floridu: Predsjednik Bolsonaro napustio zemlju, neće predati vlast Luli da Silvi
Predsjedničku funkciju sada obavlja zamjenik predsjednika Hamilton Murao, prenosi Rojters.
Bolsonaro je više puta izjavljivao da ne želi da preda predsjedničku funkciju Luli da Silvi i dovodio u pitanje legitimitet oktobarskih izbora na kojima je tijesno poražen.
Prije napuštanja zemlje, Bolsonaro se putem socijalnih medija emotivno obratio Brazilcima, podsjetio na ključne momente svog predsjedničkog mandata i pozvao pristalice da nastave borbu protiv Lule.
Bolsonaro se u saopštenju ogradio od DŽordža Vašingtona de Olivere Souze, čovjeka koga je prošle nedjelje uhapsila brazilska policija zbog planiranja bombaškog napada.
Souza je tada izjavio da je pristalica Bolsonara i da ga je inspirisao njegov poziv na oružani otpor rezultatima izbora.
– Nisam nikoga podsticao na konfrontaciju, a protesti protiv Lule su spontani, bez vođe, bez koordinacije – tvrdi Bolsonaro.
Predsjednik nije saopštio kuda će otputovati, ali sudeći po sajtu FlajtAver, koji prati avio saobraćaj, krajnja destinacija njegovog ljeta je Orlando u američkoj državi Florida.
