Poljska povećala broj trupa na granici sa Bjelorusijom: Potez odvraćanja, a ne neprijateljski čin
Poljski ministar odbrane Marijuš Blaščak izjavio je danas da je Poljska povećala broj vojnika koji štite granicu sa Bjelorusijom kao „sredstvo odvraćanja zbog destabilizujućih akcija“ Minska.
Blaščak se sastao u Jarilovki u istočnoj Poljskoj sa vojnicima koji su nedavno raspoređeni u blizini granice sa Bjelorusijom, prenio je AP.
Rekao je da je povećano vojno prisustvo samo potez odvraćanja, a ne neprijateljski čin, kao što to tvrde Minsk i Moskva.
„Nema sumnje da bjeloruski režim sarađuje sa Kremljom i da napadi na poljsku granicu imaju za cilj da destabilizuju našu zemlju“, rekao je Blaščak.
Dva bjeloruska vojna helikoptera nakratko su ušla u vazdušni prostor Poljske prošle sedmice, što Varšava smatra namjernom provokacijom.
Blaščak je ove sedmice rekao da će do 10.000 pripadnika poljske vojske i teritorijalne odbrane biti stacionirano na granici sa Bjelorusijom, pored uobičajene granične straže.
Poljska je takođe zabrinuta zbog prisustva boraca ruske privatne paravojne formacije „Vagner“ u Bjelorusiji i zbog migranata sa Bliskog istoka i iz Afrike koji pokušavaju da ilegalno pređu iz Bjelorusije, prenosi američka agencija.
Poljska i druge zemlje duž istočnog krila NATO-a optužile su bjeloruskog predsjednika Aleksandra Lukašenka da je doveo migrante na granicu kao dio „hibridnog ratovanja“ čiji je cilj stvaranje nestabilnosti na Zapadu.
