Poljska produžila vanredno stanje uz granicu sa Bjelorusijom
Poljski parlament danas je produžio vanredno stanje duž granice sa Bjelorusijom, koje je proglašeno prošle nedjelje zbog pritiska migranata. Vanredno stanje dozvoljava vlastima da spriječe novinare i druge civile da djeluju u krugu od tri kilometra od granice sa Bjelorusijom.
Glasanje je uslijedilo nakon što je premijer Mateuš Moravjecki rekao poslanicima da se zemlja suočava sa prijetnjom iz Rusije i Bjelorusije dok je tražio podršku za vanredno stanje, koje je predsjednik Andžej Duda prošle sedmice proglasio korakom bez presedana u postkomunističkoj istoriji zemlje, prenio je AP.
Moravjecki je rekao poslanicima da je odbrana poljskih granica odgovornost države i da se u Moskvi i Minsku pišu scenariji koji predstavljaju prijetnju za bezbjednost i suverenitet Poljske.
Poljska, Litvanija i Letonija, tri zemlje Evropske unije koje se graniče sa Bjelorusijom, optužuju predsjednika Bjelorusije Aleksandra Lukašenka da ilegalno ubacuje migrante iz Iraka, Avganistana, Sirije i drugih država u njihove zemlje, prenosi “Nova.rs”.
Oni to nazivaju činom hibridnog rata protiv njihovih zemalja kao osvetom za sankcije EU.
Moravjecki i drugi zvaničnici branili su vanredno stanje napominjući da će Moskva kasnije ovog mjeseca početi velike vojne vježbe u Rusiji i Bjelorusiji.
Vanredno stanje dozvoljava vlastima da spriječe novinare i druge civile da djeluju u krugu od tri kilometra od granice sa Bjelorusijom.
Pojedini poslanici optužili su vladu da koristi situaciju kako bi ograničila prava novinara na rad, a građana za dobijanje informacija sa granice.
