Ruski napadi ostavili bez struje 4,5 miliona Ukrajinaca: Zelenski optužio Moskvu za “energetski terorizam”
Ukrajinski predsjednik Vladimir Zelenski optužio je Rusiju da pribjegava “energetskom terorizmu”, pošto ruske trupe pokazuju malo uspjeha na bojnom polju.
Zelenski je rekao da je 4,5 miliona ljudi u Ukrajini bez struje nakon ruskih napada na energetsku mrežu, prenosi BBC.
– Večeras je oko 4,5 miliona potrošača privremeno isključeno sa napajanja električnom energijom – rekao je Zelenski u sinoćnom video obraćanju.
Prema njegovoj ocjeni, to što ruske snage gađaju energetsku infrastrukturu je znak slabosti, pošto ne uspjevaju da ostvare veći napredak na liniji fronta.
– Sama činjenica da Rusija pribjegava energetskom terorizmu pokazuje slabost našeg neprijatelja. Oni ne mogu da pobjede Ukrajinu na bojnom polju, pa pokušavaju da slome naš narod na ovaj način – rekao je Zelenski.
Rusko ministarstvo odbrane potvrdilo je da gađa ukrajinsku energetsku infrastrukturu.
Rusija je posljednjih nedjelja pojačala napade na elektroenergetsku infrastrukturu Ukrajine.
Samo u posljednjih mjesec dana, navodno je uništena trećina elektrana u zemlji, rekao je predsjednik Zelenski.
Ukrajinske vlasti uvele su restrikcije u snabdjevanju električnom energijom i apelovale na građane da štede struju.
