Rusko ministarstvo odbrane: Napadamo vojnu infrastrukturu, ne civilne ciljeve
Rusko ministarstvo odbrane saopštilo je danas da je ruska vojska upotrebila visokoprecizno oružje kako bi uništila bateriju ukrajinskih višecijevnih raketnih lansera koja se nalazila na tržnom centru u predgrađu Kijeva.
Kako se precizira u saopštenju, tržni centar na kome se nalazila ukrajinska tehnika nije radio, prenosi Sputnjik.
Portparol ministarstva odbrane general-major Igor Konašenkov izjavio je da ruska vojska “izuzetno efikasno” koristi krstareće rakete tokom specijalne operacije u Ukrajini, kao i da se visokoprecizni napadi izvode po vojnoj infrastrukturi, a nikako po civilnim ciljevima.
Kako je rekao, njih gađaju nacionalisti i ukrajinske oružane snage.
Konašenkov je dodao da ukrajinski nacionalisti nastavljaju da koriste stambena naselja i društvene objekte kao “živi štit”, kako bi rasporedili svoje artiljerijske sisteme, a da se sada ova taktika koristi u Kijevu.
Konašenkov je rekao da su se u okrugu Vinogradar na periferiji Kijeva ukrajinski nacionalisti nekoliko dana skrivali iza stambenih zgrada i gađali rusku vojsku iz višecevnih raketnih sistema, dok je područje obližnjeg tržnog centra korišćeno kao baza za skladištenje raketa i punjenje višecijevnih raketnih sistema.
On je takođe skrenuo pažnju zapadnim medijima da je ruska strana na taj način pružila apsolutne dokaze o tome da kijevski “nacionalistički režim zločinački koristi civilne objekte” u stambenim naseljima u Kijevu i drugim gradovima Ukrajine kao vatrene položaje za artiljerijske i raketne sisteme.
