Sijarto: Prekid veza sa Kinom ubio bi evropsku ekonomiju
Ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto ocijenio je da bi raskidanje odnosa sa Kinom predstavljalo samoubistvo za evropsku ekonomiju.
On je na marginama Svjetskog ekonomskog foruma u Tjenđinu u Kini rekao i da bi direktne strane investicije u Mađarsku mogle da se udvostruče ove godine na ukupno 13 milijardi evra.
U intervjuu datom za CNBC, Sijarto je podsjetio da je godišnji obim trgovine između Kine i Evropske unije 865 milijardi evra, rekao je u intervjuu za CNBC.
“Kako biste mogli da prekinete odnose sa Kinom, a da ne ubijete evropsku ekonomiju”, upozorio je Sijarto u video snimku objavljenom na Fejsbuku, prenosi agencija MTI.
Prema njegovim riječima, mađarska vlada Kinu smatra partnerom, a ne “pretnjom” ili “rizikom”, i saradnja sa tom zemljom bi Mađarskoj donela mnogo koristi.
Što se tiče evropske automobilske industrije, Sijarto je ukazao na “revoluciju” i rekao da dok evropske proizvodne kompanije “mogu da proizvode veoma dobre električne automobile, ne mogu da proizvode baterije”.
On je istakao da je saradnja između zapadnoevropskih i kineskih kompanija ključna da bi nova evropska industrija postala operativna.
Sijarto je rekao da je Mađarska atraktivna destinacija za velike kineske investitore zbog prisustva njemačkih proizvođača automobila u zemlji.
“Dok njemački ministar spoljnih poslova govori o razdvajanju, generalni direktori njemačkih proizvođača automobila me obično zovu da ubjedim njihove kineske dobavljače da dođu u Mađarsku”, rekao je on i dodao da bi prekid veza sa Kinom ubio evropsku ekonomiju i da bi bio poguban i za njemačku privredu, rekao je on.
Osim sa kompanijama CATL i EWE Energy mađarska vlada je imala ugovore sa “još dva najveća kineska proizvođača baterija”, naveo je Sijarto.
