Za ličnu upotrebu: Škotska predlaže legalizaciju svih vrsta droge
Škotska je predstavila danas prijedloge da se dekriminalizuje posjedovanje svih narkotika za ličnu upotrebu, uz objašnjenje da bi joj to pomoglo da se izbori sa najvećom stopom smrtnosti od droge u Evropi.
Decentralizovana škotska Vlada saopštila je da bi mjere trebalo da sprovede britanska Vlada, koja, prema političkom uređenju Velike Britanije, odlučuje o pitanjima kao što je regulisanje droge.
Vlada Škotske navodi da bi taj potez omogućio ljudima koji koriste drogu da se liječe i dobiju podršku, a ne da budu kriminalizovani, te da bi oni koji se oporavljaju imali veće šanse da nađu posao.
“Iako znamo da će ovi prijedlozi izazvati debatu, oni su u skladu sa našim pristupom javnom zdravlju i unaprijedili bi našu nacionalnu misiju da poboljšamo i spasemo živote”, saopštila je škotski ministar za politiku o upotrebi alkohola i droge Elena Vitem.
Portparol britanskog premijera Rišija Sunaka odbacio je bilo kakvu promjenu i naglasio da se ne planira promjena čvrstog stava Vlade o drogi.
Vladajuća Škotska nacionalna partija, koja se zalaže da Škotska bude nezavisna, takođe se sukobila sa britanskom Vladom zbog predloženog zakona o reformi priznavanja polova.
Sa 327 smrtnih slučajeva na milion stanovnika, Škotska je imala najvišu stopu smrtnosti od narkotika u Evropi 2020. godine, a sljedeća je bila Norveška sa 85 smrtnih slučajeva na milion stanovnika, pokazala je zvanična statistika.
