Regulatori odobrili: Kalifornija zabranjuje prodaju automobila na gas
Kalifornijski regulatori odobrili su danas pravilo kojim se zabranjuje prodaja novih automobila na gas do 2035. godine.
Taj bi potez mogao ubrzati prelaz na električna vozila i preoblikovati nacionalno tržište automobila, ali ispunjavanje tog roka donijeće izazove.
Uredba zahtijeva da 35 odsto novih automobila prodanih u državi bude s nultom emisijom do 2026. godine. Taj broj se povećava na 68 odsto 2030. i 100 odsto do 2035.
Trenutno električna vozila čine 15 odsto prodaje u državi. To je velika praznina koju treba zatvoriti prije prvog roka.
Više električnih vozila takođe znači veću infrastrukturu za punjenje i veću potrošnju električne energije, opterećujući ionako problematičnu državnu elektroenergetsku mrežu dok prolazi kroz vlastiti prelaz na čišću energiju.
Proizvođači automobila takođe se već bore da održe korak s potražnjom, s dugim listama čekanja za EV modele, prenosi Politico.
