Uništena: Neuspjelo lansiranje nove japanske rakete
Јapan je uništio novu raketu koju je lansirao danas prema svemiru, jer motor drugog stepena letjelice nije uspio da se upali.
Raketa H3, dugačka 57 metara, lansirana je u utorak iz svemirskog centra Tanegašima Јapanske agencije za istraživanje svemira, nakon što je prošlog mjeseca obustavljeno lansiranje, prenio je Rojters.
H3 je sa sobom u orbitu ponio ALOS-3, satelit za posmatranje i upravljanje u katastrofama koji je opremljen i za otkrivanje lansiranja sjevernokorejskih balističkih raketa.
ЈAXA je, međutim, navela da je zbog kvara na motoru poslala signal za samouništenje rakete, što je udarac za nastojanja Јapana da proširi pristup svemiru i bude konkurentan na globalnom tržištu lansiranja raketa koje je uzburkala kompanija SpejsEks Ilona Maska.
