Kakva priča: Poslije 53 godine mu vraćen novčanik koji je izgubio na Antarktiku
Novčanik koji je američki vojni meteorolog Pol Grišam (91) izgubio tokom trinaestomjesečne ekspedicije na Antarktiku, pojavio se poslije 53 godine u San Dijegu, u Kaliforniji.
“Bio sam potpuno u šoku. Mnogo ljudi je bilo uključeno u vraćanje novčanika, ali su na kraju uspjeli da me nađu”, rekao je Grišam za “San Dijego junion-tribjun”, a prenio Gardijan.
U novčaniku je bila njegova identifikaciona mornarička kartica, vozačka dozvola, uputstvo šta raditi ako dođe do atomskog, biološkog i hemijskog napada, kartica za narudžbine piva, izjava o porezu i nalozi za transfer novca njegovoj supruzi.
Grišam, koji je odrastao u gradu Daglasu, u Arizoni, pristupio je mornarici 1948. godine, a prvo je radio kao tehničar, zatim kao meteorolog.
Godine 1967. otšao je na Antarktik kao dio operacije koja je uključivala i civilne naučnike, i u to vrijeme bio je u tridesetim godinama, oženjen, otac dva djeteta.
Iz mornarice se povukao 1977. godine.
