Budućnost – nakon korone: Posljedica pandemije bi mogla biti veća pretilost kod djece

Svjetska zdravstvene organizacije (SZO) upozorio je da bi pandemija korona virusa mogla imati nepredvidljive posljedice, koje bi mogle rezultirati povećanom pretilošću među djecom.

U izvještaju regionalnalne kancelarije SZO, stoji da bi zatvaranje škola tokom zatvaranja moglo negativno uticati na prehranu i fizičku aktivnost djece jer im nedostaju obroci u školama i školske aktivnosti.

“Covid-19 bi mogao uticati na pogoršanje jednog od zabrinjavajućih trendova u evropskom području SZO, a to je pojava sve češće pretilosti među djecom”, rekao je Hans Kluge, regionalni direktor Svjetske zdravstvene organizacije za Europu.

Dodao je da se prekomjerna tjelesna težina i pretilost kasnije povezuju sa po život opasnim bolestima, poput kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa i raka. Da bi se izbjegao negativan uticaj korona virusa na budućnost djece, Kluge je pozvao na donošenje naučno utemeljenih politika čiji je cilj promicanje zdrave prehrane i tjelesne aktivnosti, a pritom je, među ostalim mislio na uvođenje poreza na zaslađene napitke, stoji u izvještaju.

Na temelju istraživanja provedenog u 36 zemalja ustanovljeno je da gotovo svako treće dijete u evropskoj regiji u dobi između šest i devet godina pati od prekomjerne tjelesne težine.

Studija je pokazala da je stanje najgore u zemljama Sredozemlja, premda se u nekim državama situacija u zadnje vrijeme postupno popravlja, primjerice u Grčkoj, Italiji, Portugalu i u Španiji, prenosi Avaz.